Terapia kranio - sakralna
Wieloletnie badania wykazały, że właściwy przepływ wspomnianego płynu mózgowo-rdzeniowegodoskonale wpływa na odnowę i regenerację organizmu.
Historia początków terapii kranio-sakralnej
Wiek XX to okres szczególny w rozwoju medycyny. Dokładnie w latach 30 owego stulecia zaobserwowano przy jednej z operacji neurologicznej, że rytm tętna z pulsacją opon mózgowych nie pokrywa się. Od tego momentu zaczęły się nowatorskie badania nad produkcją i wchłanianiem płynu mózgowego oraz dokładniejszemu studiowaniu czaszki, jej układu i zakresu przepływu ruchów w obrębię szwów czaszkowych.
Badania przyniosły dokładne zdefiniowanie i scharakteryzowanie powięzi ciał cienkich. W ten sposób zapoczątkowano terapie którą nazwano kranio-sakralną. Jej wpływ na nasz organizm jak się później okazało ma bardzo ważne znaczenie.
Terapia kranio-sakralna jako zachowanie równowagi układów
Odpowiedni rytm oraz prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego ma istotne znaczenie w procesach związanych z naszymi układami: nerwowym, hormonalnym i trzewnym. Ostatnie badania wykazały, że właściwy przepływ wspomnianego płynu doskonale wpływa na odnowę i regenerację organizmu. Ma to związek z napięciami w oponach mózgowych których odpowiedni przepływ przenosi się na system mięśniowy przez co łatwiej o wspomnianą odnowę.
Terapia kranio-sakralna ma równoważyć wspomniany przepływ w oponach mózgowych. Równowaga układów zostaje wówczas zachowana a nasze ciało dostaje większe możliwości regeneracji i prawidłowego rozwoju. Tego wszystkiego dokonuje terapeuta podczas kuracji kranio-sakralnej.
Terapia kranio-sakralna – na czym polega?
Sam zabieg kranio-sakralny ma charakter stymulacji struktur poprzecznych i pionowych. Odbywa się poprzez rozluźnianie stawów krzyżowo-biodrowych oraz powięzi okolic miednicy, przepony i górnej części otworu klatki piersiowej.
Wskazaniem do wykonania terapii kranio-sakralnej są:
- przewlekłe bóle w szczególności głowy, pleców i kończyn (terapia kranio-sakralna reguluje przepływ płynu w splotach naczyniowych poprawiając prawidłowe funkcjonowanie owych części ciała),
- problemy neurologiczne – szczególnie dysfunkcje kończyn (mrowienie, zesztywnienie, drętwienie). Terapia kranio-sakralna świetnie sprawdza się w pokonywaniu skurczy mięśni,
- zaburzenia natury psychicznej zwłaszcza problemy z koncentracją, nerwice, nadmierne pobudzenie bądź stany depresyjne,
- problemy z bezsennością.
Jeden zabieg kranio-sakralny trwa z reguły od 1 do 1.5 godziny. Podczas samej terapii doświadczą Państwo silniejszych odczuć związanych z pulsowaniem lub drżeniem kończyn. Odczuwać będą Państwo ciepło (niekiedy bardzo intensywne) a wraz z tym pojawi się szum w uszach i uczucie senności. To wszystko ma sprawić, że rytm przepływu płynu rdzeniowo-mózgowego unormuje się.
Terapia kranio-sakralna uzależniona jest od potrzeby rozluźnienia stopnia wspomnianego płynu. Standardowa ilość zabiegów waha się między 4 a 10 i powinna być wykonywana co 3 do 5 dni aż do całkowitego rozluźnienia powięzi.
Terapia kranio-sakralna – przeciwskazania
Sam zabieg jak i jego wykonanie są bardzo bezpieczne i nie wiążą się z żadnymi powikłaniami. Jednak terapii kranio-sakralnej nie wolno przeprowadzać gdy:
- stwierdzono zapalenie opon mózgowych,
- zaobserwowano obrzęk lub wstrząśnienie mózgu,
- występuje choroba typu: tętniak, guz lub udar mózgu,
- osoba jest po urazie czaszki (terapię kranio-sakralną możemy przeprowadzić jedynie po pełnym wygojeniu się ewentualnego urazu).
Terapia kranio-sakralna bardzo pozytywnie działa na cały organizm. Korzystając z zabiegu wykonanego w naszym gabinecie we Wrocławiu, zapewnią sobie Państwo skuteczną metodę relaksacyjną wraz z optymalizacją procesów neurologicznych w Państwa organizmie.